Google Doodle Oldu

Google Kendini Doodle Yaptı

Google, bugünkü Doodle sırasını kendisi için ayırdı!

Google kendi doğum günü için 27 Eylül’de Doodle hazırladı. 17 sene önce bir garajda, Stanford Üniversitesi öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu. Larry Page ve Sergey Brin “Google Guys” olarak da anılmakta.

Google, Doodle ile neden 27 Eylül’de doğum gününü kutluyor?

“Google ne zaman kuruldu?” şeklinde bir arama yapıldığında 4 Eylül 1998 tarihi karşımıza çıkıyor. Peki o zaman neden 27 Eylül tarihinde doğum gününü kutluyor? Çünkü, 27 Eylül 2005 tarihinde rekor bir indeks sayısına ulaştı. Bu rekordan sonra da artık doğum günü, her sene 27 Eylül tarihinde kutlanılmaya başlandı.

Bizler de Google’ın doğum gününü kutluyor, arama sonuçlarını nice yıllar boyunca; hızlı ve doğru bir şekilde internet kullanıcılarına ulaştırmasını temenni ediyoruz. İyi ki doğdun Google!

Google Hakkında

Google özel bir şirket olarak 4 Eylül 1998 tarihinde kuruldu ve 19 ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Bu dönemde Larry Page ve Sergey Brin 20 yıllık yani 2014 yılına kadar şirkette çalışmak üzere Eric Schmidt ile anlaştı. Kuruluşundan itibaren misyonu tam olarak “dünyadaki bilgiyi organize etmek, bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek”tir. Resmi olmayan sloganı ise ”Don’t be evil” (kötü olma)dır. Bu slogan google mühendisi Amit Patel tarafından bulunmuş ve Paul Buchheit tarafından desteklenmiştir. Şirketin merkezi Mountain View, California’dadır.

Dünya çapında bir milyondan fazla sunucuyla çalıştığı tahmin edilmekte. Bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcılara oluşturulan gün başına yirmi dört petabayt olduğu bilinmekte. Gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklık zincirinin meydana gelmesini sağladı.

Şirket; Orkut, Buzz, Google+ gibi sosyal ağ araçları, elektronik posta hizmeti için Gmail, web tarayıcısı olarak Chrome, Fotoğraf görüntüleme ve düzenleme için Picasa ve anlık mesajlaşma için Google Talk gibi uygulamaları masaüstüne kadar gelmiştir.

Alexa, internette en çok ziyaret edilen web sitesi olarak “google.com”u listelemektedir. Youtube, Blogger, Orkut gibi şirkete ait diğer siteler ve çok sayıda uluslararası uzantısı(google.co.in, google.co.uk vb.) ise en çok ziyeret edilen siteler arasında yer almakta. Şirket, BrandZ marka değeri veritabanı listesinde ikinci sırada yer almaktadır.

Larry Page Kimdir?

Lawrence Page, bilinen adıyla Larry Page (d. 26 Mart 1973, Michigan, ABD), İnternet arama motorunun temel algoritmalarının geliştiricisi ve Sergey Brin ile birlikte şirketin kurucusudur. Şuan Alphabet Inc. şirketinin yönetim kurulu başkanı konumundadır.

Sergey Brin Kimdir?

5 yaşında iken ailesiyle Rusya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiştir. Maryland Üniversitesi’nde matematik ve bilgisayar mühendisliği okumuş, yüksek lisans ve doktorasını Stanford Üniversitesi’nden almıştır. Lise ve üniversite yıllarında jimnastikle uğraşmıştır.